Antalya'da Hava

ANKET

Antalya'da En Çok Tercih Ettiğiniz Serinleme Yöntemi Nedir ?

Tüm Anketler


245 HES denetlendi

Sinem Yüksel

Akdeniz Güncel Gazetesi


09 Ocak 2018 18:51

E-posta :

Orman ve Su İşleri Bakanlığınca 2016 -2017 yıllarında işletmeye alınan 245 hidroelektrik santralinde (HES) denetim yapıldı. Denetimlerle tesislerin inşaat ve işletme esnasında tabiata zarar vermesinin önlenmesi hedefleniyor.
Türkiye kullandığı enerjinin yüzde 70'ini doğalgaz ve petrol olarak ithal ediyor.
Sürekli artan enerji ihtiyacını karşılamakta yetersiz kaldığı gibi çevre kirliliğine de sebep olan fosil kaynakların tükenişi, bütün dünyayı yenilenebilir enerji kaynaklarına yönlendiriyor.
Fosil kaynaklar bakımından zengin olmayan Türkiye, enerji ihtiyacının büyük kısmını ithalat yolu ile karşılıyor. Bu durum ise altyapı yatırımlarına aktarılacak kaynakların yurt dışına çıkmasına neden oluyor. Bu sebeple dünyada olduğu gibi Türkiye'de de yerli ve yenilenebilir kaynakların devreye sokulması konusunda çalışmalar devam ediyor.
Türkiye koşulları göz önünde bulundurulduğunda en uygun enerji türlerinden birisi hidroelektrik enerji. Dünyada teşvik edilen ve diğer santraller gibi karbondioksit salınımı olmayan, temiz enerji kaynağı olan HES'ler tabiatı tahrip etmiyor, dereleri kurutmuyor, özellikle yaz aylarında yaşanan kuraklıkta derelere can suyu oluyor.
Ayrıca enerji üreten barajlar, bu faydasının yanında insanların su ihtiyacını karşılıyor, taşkın zararlarının önüne geçiyor ve zirai alanlara sulama suyu temin ediyor.
Denetimlerde dere yatakları ve çevresindeki ekosistemin, flora ve faunanın varlığını sürdürebilmesi için dere yatağına sürekli olarak bırakılması gereken can suyunun asgari miktarının bırakılıp bırakılmadığı kontrol ediliyor. 
2003 yılında Türkiye, potansiyelinin yüzde 18'ini kullanıyordu. Son yıllarda bütün dünyada teşvik edilen çevreci HES'ler inşa ediliyor.YORUMLAR
Hen?z yorum yok...
Bu Yazarın Önceki Yazıları