Antalya'da Hava

ANKET

Antalya'da En Çok Tercih Ettiğiniz Serinleme Yöntemi Nedir ?

Tüm Anketler


Ekmek gramajına ve fiyatına ayar

tuğba Güngör

Akdeniz Güncel Gazetesi Köşe Yazarı


13 Ocak 2018 18:36

E-posta :

Ekmek israfını önlemek için ekmeğin gramajı 250 gramdan 200 grama çekildi. 
Bana göre yerinde bir uygulama. Ekmek beslenmemizde bu kadar önemli bir yere sahipken israfı da ülkemizde ciddi boyutlara ulaşmış durumda. Günde 6 milyon, yılda 2,1 milyar ekmek israf edilmektedir. Yalnızca İstanbul'da çöplerin 1/6'ini ekmek israfı oluşturmakta ve bununla tüm Türkiye halkı bir hafta doymaktadır. 
Maddi boyutunu düşünecek olursak da yıllık israf edilen ekmeğin parasıyla 80 hastane, 500 okul yapılmaktadır. Bizler için kutsal bir nimet olan ekmeğin israfına gerçekten tahammül edemiyordum.
Alınan basit önlemlerle ekmek israfının önüne geçilebileceği gözler önüne serildi. Peki bu önleme ek olarak başka nasıl önlemler alabiliriz ekmek israfının önüne geçebilmek için? 
Ekmeği kesinlikle açıkta  ırakmamalıyız. 
İhtiyaçtan fazla ekmek almamalıyız. 
Ekmeği soğuduktan sonra poşette saklamalıyız. 
Soğuk ekmek kesinlikle bayat ekmek demek değildir. Bir gün sonra bile ısıtıldığında tekrar yumuşak ve lezzetli bir hal aldığı için kolaylıkla yenebilir. 
Uzun süreli saklayacaksak derin dondurucuda saklamalıyız. 
Ekmeği dilimleyerek tüketmeliyiz. 
Kuruyan ekmekleri israf etmemeli; galeta unu veya kurutulmuş ekmek içi şeklinde çeşitli yemek, pasta ve tatlı yapımında kullanmalıyız. Pek çok ekmek içeren tatlı tarifi ve yemek tarifi mevcut.
Köftelerde kullanacağınız kuru ekmek veya ekmekli pasta ile tatlılar size bu konuda yardımcı olacaktır. Bayat ekmeğin bile genelde kendine özgü bir kullanım imkanının olduğunu aklınızdan çıkarmayın.
Çocuğunuzu da israfı önlemek üzere yetiştirmeniz, gelecekte bu konuda daha başarılı olmanızı sağlayacaktır. Fakat ekmek israfını önlemek için elinizdeki bütün ekmekleri tüketmeye çalışmamanızı öneriyoruz. 
Zira fazla ekmek tüketiminden kaynaklanan kilo rahatsızlıkları ve hastalıklara ülkemizde oldukça sık bir şekilde rastlanmaktadır.YORUMLAR
Hen?z yorum yok...
Bu Yazarın Önceki Yazıları